SPZOZ Wojewódzki
Szpital Specjalistyczny
nr 3 w Rybniku
Oddział Ginekologiczno-Położniczy
Wojewódzki Szpital Specjalistyczny nr 3 w Rybniku
Kierownik: dr Krzysztof Dąbrowski
Numery telefonów
Kierownik: 32 4291500
Sekretariat: 32 4291503
Patologia Ciąży (położne): 32 4292541
Patologia Ciąży (dyżurka lekarska): 32 4292540
Ginekologia (położne): 32 4291410
Ginekologia (dyżurka lekarska): 32 4291422
Trakt Porodowy: 32 4292592
Położnictwo 32 4291433
Struktura organizacyjna:
Oddział Ginekologii i Położnictwa znajduje się na IV piętrze Szpitala. Na Oddział składają się cztery Odcinki: Patologia Ciąży, Blok Porodowy z Salą Cięć Cesarskich, Ginekologia oraz Położnictwo. Oddział liczy łącznie 45 łóżek.
Skład zespołu:
Kierownik:
dr Krzysztof Dąbrowski
Zastępca Kierownika:
lek. Cezary Szmit – specjalista ginekolog-położnik
Położna oddziałowa Pionu ginekologiczno-położniczego
lic. Ewa Kubis – specjalista pielęgniarstwa ginekologiczno-położniczego
Położne koordynujące
poł. Halina Pisowicz – położna koordynująca d/s patologii ciąży
poł. Grażyna Słomka – położna koordynująca d/s ginekologii
Asystenci:
dr n. med. Maciej Rogoszewski – specjalista ginekolog-położnik
lek. Janusz Skrobarczyk – specjalista ginekolog-położnik, specjalista ginekologii onkologicznej
lek. Szymon Chlubek – specjalista ginekolog-położnik
lek. Jakub Grudzień – specjalista ginekolog-położnik
lek. Anna Krzak-Bieńkowska – specjalista ginekolog-położnik
lek. Zygmunt Mackiewicz – specjalista ginekolog-położnik
lek. Ireneusz Grochowicz – specjalista ginekolog-położnik
lek. Maciej Białek – specjalista ginekolog-położnik
lek. Krzysztof Kopiec – specjalista ginekolog-położnik
lek. Grzegorz Wałek – w trakcie specjalizacji z położnictwa i ginekologii
lek. Andrzej Łoś – w trakcie specjalizacji z położnictwa i ginekologii
Sekretarki medyczne:
Bogusława Smołka
Agnieszka Zielonka
Działalność lecznicza Oddziału:
Oddział Ginekologii i Położnictwa zapewnia pełny zakres świadczeń w zakresie ciąży i porodu fizjologicznego, możliwość bezpłatnego odbywania porodów rodzinnych oraz prowadzenie porodu z zastosowaniem bezpłatnego znieczulenia zewnątrzoponowego. W każdej chwili dostępna jest również Sala Cięć Cesarskich znajdująca się w obrębie Traktu Porodowego.
Oddział zapewnia również pełny zakres świadczeń w zakresie ginekologii zachowawczej i operacyjnej, a także ginekologicznej onkologicznej z zastosowaniem chirurgii klasycznej, laparoskopii i histeroskopii. Na Bloku Operacyjnym ginekologii wykonywane są operacje naprawcze w przypadkach zaburzeń statyki narządu płciowego, nietrzymania moczu, także operacje podwieszające z zastosowaniem taśm. Wykonywane są również operacje laparoskopowe w podejrzeniu ciąży pozamacicznej, endometriozy, zespołu policystycznych jajników, a także operacje laparoskopowe obejmujące usunięcie niezłośliwych guzów jajnika, mięśniaków macicy. Operacje histeroskopowe usunięcia polipów, wycięcia przegrody macicy. W przypadkach nowotworów żeńskiego narządu płciowego wykonywane są zabiegi radykalnego usunięcia narządu płciowego z usunięciem węzłów chłonnych biodrowych, zasłonowych i okołoaortalnych oraz zaawansowane wielonarządowe operacje cytoredukcyjne w nowotworach jajnika. Operacje torbieli lub guzów jajników wykonywane są z zastosowaniem śródoperacyjnego badania histopatologicznego.
Do zadań Oddziału Ginekologii i Położnictwa należy:
udzielanie stacjonarnych świadczeń zdrowotnych i wykonywanie zabiegów operacyjnych w ramach specjalności położnictwa i ginekologii, z uwzględnieniem pakietu onkologicznego,
prowadzenie porodu fizjologicznego, drogami natury, w tym rodzinnego, z zastosowaniem znieczulenia,
wykonywanie elektywnych cięć cesarskich u ciężarnych ze wskazaniami pozapołożniczymi,
leczenie schorzeń narządu rodnego kobiety w zakresie chorób nowotworowych według najnowszych procedur i technik,
leczenie zaburzeń statyki dna miednicy mniejszej oraz operacje w przypadku nietrzymania moczu - według najnowszych procedur i technik,
współpraca z ośrodkami onkologicznymi w ramach leczenia pooperacyjnego
prowadzenie szkolenia specjalizacyjnego w zakresie położnictwa i ginekologii
współpraca z oddziałami szpitalnymi w zakresie diagnostyki i leczenia schorzeń ginekologicznych,
wykonywanie procedur tzw. hospitalizacji jednego dnia (diagnostyczne wyłyżeczkowanie macicy, pobieranie materiału celem diagnostyki histologicznej z podejrzanych onkologicznie zmian, kolposkopia, histeroskopia);
diagnostyka ultrasonograficzna narządów płciowych kobiet z możliwością poszerzenia o diagnostykę radiologiczną (badanie TK, MR);
diagnostyka i leczenia niepłodności kobiecej (laparoskopie diagnostyczne i terapeutyczne, histeroskopie);
Trakt Porodowy
Trakt Porodowy składa się z dwóch stanowisk podzielonych na boksy oraz 3 sale jednoosobowe, dostępne dla wszystkich bez opłat. Do dyspozycji rodzących są worki sako, materace i prysznic. Dodatkowo w salach jednoosobowych rodzące mogą korzystać z piłek. Sale porodowe dostosowane są do potrzeb pacjentek rodzących i wyposażone w odpowiednią aparaturę zapewniającą bezpieczeństwo oraz sprzęt ułatwiający poród. Sale porodowe wyposażone w łóżka porodowe, umożliwiają rodzącej wybranie optymalnej i wygodnej pozycji w czasie I i II okresu porodu. Posiadamy niefarmakologiczne i farmakologiczne metody łagodzenia bólu porodowego, środki farmakologiczne rozkurczowe i przeciwbólowe. Istnieje możliwość zastosowania znieczulenia zewnątrzoponowego, bezpłatnie, na życzenie pacjentki - przy braku przeciwwskazań medycznych (zarówno położniczych jak i anestezjologicznych).
Zachęcamy pacjentki do tworzenia Planu Porodu, ułatwia on współpracę i pozwala odpowiednio dostosować opiekę okołoporodową tak, aby poród przebiegał w przyjaznej i pełnej zrozumienia atmosferze.
Pacjentce podczas porodu może towarzyszyć dowolna, wskazana przez Nią osoba.
W przypadku konieczności wykonania cięcia cesarskiego, przez całą dobę dostępna jest sala do cięć cesarskich.
Zapewniamy również całodobowy dostęp do lekarzy specjalistów w zakresie neonatologii. Nasz Oddział propaguje oraz wspiera pacjentki karmiące piersią. Doświadczony i profesjonalny personel medyczny, dostosowuje opiekę okołoporodową do potrzeb pacjentki i jej rodziny przy zachowaniu godności, prywatności i intymności zgodnie z Kartą Praw Pacjenta.
W obrębie Naszego Szpitala działa również Profesjonalna Szkoła Rodzenia "Pępek świata" – zapraszamy na zajęcia wszystkie ciężarne już od 25 tygodnia ciąży. Zapisy pod numerem telefonu 530-681-029 czynnym od pn-pt w godz. 9:00 - 15:00. Szkoła rodzenia prowadzi zajęcia od poniedziałku do piątku. Zajęcia prowadzone w Szkole są bezpłatne.
Oddział Położniczy
W oddziale połozniczym matka wraz z noworodkiem przebywają stale razem podczas pobytu w szpitalu w tzw. systemie rooming-in, w dwuosobowych pokojach.
Kazdy pokój, w którym przebywa matka z dzieckiem po porodzie ma osobny dostęp do węzła sanitarnego.
Matka z dzieckiem po porodzie w oddziale połozniczy ma zapewnioną mozliwość odwiedzin w przystosowanym do tego celu pokoju odwiedzin jak również na salach chorych.