SPZOZ Wojewódzki
Szpital Specjalistyczny
nr 3 w Rybniku
Celami planowanego ucyfrowienia Zakładu Diagnostyki Obrazowej są przede wszystkim: poprawa, jakości i dostępności badań diagnostyki obrazowej oraz zamiana tradycyjnej technologii wywoływania zdjęć RTG z analogowej na cyfrową, co w znaczący sposób wpłynie na zmniejszenie negatywnych skutków dla środowiska naturalnego a także pozwoli na uzyskanie oszczędności na materiałach zużywalnych stosowanych w radiologii analogowej, takich jak: filmy RTG i odczynniki do obróbki chemicznej zdjęć.
Uzyskane wyniki badań RTG w postaci obrazów graficznych są zapisywane i przechowywane w systemach komputerowych a następnie będą udostępniane lekarzom w stacjach diagnostycznych i sieci wewnętrznej, co w znaczący sposób poprawi szybkość a przede wszystkim, jakość diagnostyki.
Ważnym efektem będzie również poprawa ochrony radiologicznej pacjenta – w przypadku nieprawidłowego wywołania tradycyjnego filmu RTG konieczne jest powtórzenie badania, a tym samym powtórne naświetlenie pacjenta. W przypadku badań cyfrowych obróbka zdjęć następuje na stacji roboczej ograniczając konieczność powtórnego naświetlenia pacjenta. Posiadanie cyfrowego archiwum danych medycznych ułatwi znacząco przechowywanie wyników badań oraz spowoduje łatwiejszy i szybszy dostęp do danych.